× Úvod Degustácie Darček Blog Pre skupiny O nás Kontakt 0 € Slovensky English
Jedinečné ochutnávky slovenských vín v tme

Jedinečné ochutnávky slovenských vín v tme

Objavte úžasný svet vôní a chutí, ktoré sa Vám odhalia po zhasnutí svetiel!

Najbližšie termíny ochutnávok

Ďalšie termíny

Umenie degustácie

Whitney leaning against a railing on a downtown street
Priestory na Michalskej v Bratislave

Zaujímavý, poučný a zábavný večer založený na vplyve tmy na naše zmysly. Počas ochutnávky je úplná tma po celú dobu. V nej sa Vám postupne posilnia zmysly a budete odrazu schopní precítiť neuveriteľne intenzívne všetky krásne šťavnaté chute a vône.

  • Zistíte že ako málo stačí, aby degustovanie vína (nielen) bol oveľa väčší pôžitok.
  • Budete vedieť doceniť fľašu vína do daru pre Vás, či vybrať tú darovanú Vami.
  • Pochopíte prečo niekto cíti vo víne konkrétne ovocie, ako to robí a aké je jednoduché túto “super schopnosť” dosiahnuť.
  • Ľahko a účinne si osvojíte techniky a zásady správneho degustovania nielen vín. Budete degustovať ako profesionál.
  • Už na ochutnávke pri posledných vzorkách budete hravo sypať z rukáva snúbenie vína a jedla, lebo raz a navždy pochopíte princípy bez memorovania konkrétnych kombinácií.
  • Podporíte povedomie o malých rodinných vinárstvach a kvalite slovenského vína.

Zažijete jedinečnú atmosféru v úplnej tme!

Potme bez predsudkov

Whitney leaning against a railing on a downtown street

V príjemnej atmosfére klenbovej pivnice vás ešte za svetla pousádzame ku stolom. Budete mať možnosť pred začiatkom umyť si ruky špeciálnym mydlom bez vône a navštíviť toaletu. Potom postupne pomaly začneme zhasínať svetlá a za jemného šera Vám someliér vysvetlí niekoľko základných informácii o tom, ako ochutnávka bude prebiehať. Počas ochutnávky sa nezažína po celú dobu a jediný kto vidí je someliér – Váš sprievodca zážitkom.

V úplnej tme pri odstavenom zraku sa Vám posilní predovšetkým čuch a sluch, pričom práve čuch je najpotrebnejší aj pre vnemy ktoré bežne voláme chute. Ohňostroj chutí a vôní vďaka tme, pri ktorej sa zrazu začnú pekne jasne objavovať predtým zamaskované arómy ovocia a kvetov, ruží a manga, škorice a vanilky, čierneho korenia a papriky, krásneho chrumkavo opečeného čerstvého chlebíka a babičkinho slivkového koláča.

Ochutnávka je vedená formou príjemnej voľnej a vtipnej diskusie spojenej so spoločným hodnotením jednotlivých vzoriek. V tme sa vynorí z vína príbeh. Kto víno nepil v tme, netuší čo sa v ňom ukrýva.

Prihláste sa na odber noviniek

Dostávajte informácie o novinkách a pozvánky na špeciálne ochutnávky ako napríklad čajovú alebo víno s čokoládou.

Je zvláštne ako čas beží rýchlo keď je úplná tma

Po úvodnom slove sa teda svetlá zhasnú úplne a začneme nalievať prvú vzorku vína. Po naliatí vína Vám o ňom neprezradíme vôbec nič! Ani farbu, ani odrodu, ani výrobcu. Rovno sa začneme venovať len tomu, čo je dôležité. Našim zmyslom, umeniu chápať vôňam a arómam, osvojiť si techniku ovoniavania, ochutnávania, posudzovania tela vína, zdravotného stavu vína ale aj kombinovanie s jedlom.

V tme idú bokom aj podvedomé predsudky. Vidieť farbu nápoja pred jeho ochutnaním už chtiac-nechtiac ovplyvňuje náš mozog. Niektorí hostia dokonca vraveli — “Super bolo aj to, že sa navzájom nikto nevidí a potom človek nemá problém hocičo povedať. Nikto na mňa nepozerá. Bolo to také oslobodzujúce”

Nakoniec po každej vzorke víne sa Vás začneme pýtať na farbu (ktorú často nie je vôbec také jednoznačné určiť) , odrodu a zaradenie podľa zvyškového cukru (tiež veľmi záľudné). Následne Vám víno someliér odprezentuje, doplní zopár zaujímavostí a pokračujeme k ďalšej vzorke. Tých bude spolu 7 + jedno prekvapenie a ochutnávka potrvá dve hodiny.

Ochutnávky pre organizované skupiny

Súkromné ochutnávky v priestoroch v krásnej historickej pivnici z 15-teho storočia na Michalskej ulici 3 v Bratislave v pivničných priestoroch na nádvorí hotela Palace Apartments. Miesto dýcha históriou. Hostia po skončení vykročia na pešiu zónu do tradičnej atmosféry starého mesta.

Na takejto akcii som ešte nikdy nebol, preto som bol zvedavý, aké to asi bude. Bol som veľmi milo prekvapený. Tma vytvorí tajomnú atmosféru. Okrem ochutnávky vybraných vzoriek sa človek dozvie aj mnoho zaujímavých informácií. Určite odporúčam!

Martin Stropko

Najnovšie články

Prečo ochutnávky v tme vznikli

Spotreba vína na Slovensku je podporená našimi vínami len do úrovne cca 60%. Zvyšok vín. ktoré vypijeme musíme importovať zo zahraničia.

Našim snom je toto percento radikálne zvýšiť. Zvýšiť dopyt po slovenskom víne a tým pomôcť vinohradníkom a vinárom sa rozvíjať, vysádzať viac vinohradov a podporovať ekonomiku našej vlastnej krajiny. Preto vyberáme najmä vína od menších vinárov, ktorých často vôbec nepoznáte. Predovšetkým hľadáme tých výrobcov, ktorý dávajú do svojej práce srdce a dušu.

Preto sa snažíme ľudí učiť vínu rozumieť, rozlišovať kvalitu a ukazovať, že aj na Slovensku vieme robiť kvalitné a výnimočne chutné vína. Navyše, ak sa nám toto bude dariť a nebudeme voziť toľko vína z celého sveta (keď môžeme piť to, čo máme sami pod nosom), poďakuje sa nám určite aj naša planéta.

Ako ale osloviť pre vyššie dobro veľkú masu ľudí? Museli sme priniesť niečo iné, niečo zvláštne a zaujímavé. Dámy a páni, predstavujeme Vám naše ochutnávky v tme.

“Verím, že všetci hostia na našich degustáciách objavia, že cítiť vo víne tak mnoho vôní a chutí, nie je žiadna mágia, ani schopnosť pár obdarených. Tiež verím, že budú odchádzať s úsmevom a nadšení ako hostia na fotke vľavo, ktorých som nemal to srdce odmietnuť a spraviť si spoločnú fotografiu 🙂”

Tibor Kiss

— držiteľ someliérskeho certifikátu z Českého Vinárskeho Inštitútu

Často kladené otázky

Kde sa ochutnávky konajú?

Naše ochutnávky vín v tme pre verejnosť sa konajú v Bratislave na Michalskej ulici 3 v pivničných priestoroch na nádvorí hotela Palace Apartments. Pre súkromné/firemné akcie slúži tento priestor tiež, no navyše máme v ponuke viac miest vrámci mesta a jeho okolia v závislosti od Vašich požiadaviek (počet osôb, projektor a spol. na konferenciu, menu, možnosť ubytovania, atď). Pokojne sa informujte.

Bude tam úplná tma?

Áno, bude. Po celú dobu okrem úvodu, kde si na ňu budeme postupne zvykať a na konci keď Vám prinesiem niečo pod zub.

Je to určené len pre znalcov vín?

Vôbec nie. Znalosti a skúsenosti s vínom nehrajú pri zmyslovom vnímaní vína v tme úlohu. Práve že si na svoje prídu práve tí, ktorí hlásia, že sa vínu nerozumejú a že cítiť vanilku, slivku a biele korenie vo víne vie len niekto dlho a poctivo trénovaný. Je to asi ako keď ide do kina na ten istý dobrý film odborník na kinematografiu a aj bežný človek, čo sa chce jednoducho zabaviť a relaxovať.

Aké vína tam budú?

To je prekvapenie aby nenastali podvedomé predsudky a navyše je pre hostí mimoriadne zábavné ak neuhádnu farbu vína, čo pili. Prezradím iba, že sú všetky slovenské.

Vína sú od jedného vinára?

Nie. Zo siedmich vín sa niektoré vinárstva opakujú, niektoré sú len raz. Výber sa mení podľa ponuky, sezóny a môjho najsvedomitejšieho výberu.

Čo ak sa budem sa báť v tej tme?

Ak trpíte panickým strachom z tmy, pravdepodobne to pre Vás nebude to pravé orechové. Zo skúseností však viem, že tým, že budete počuť môj hlas po celú dobu, vnímať sa navzájom ako pri sebe sedíte a popíjať víno v dobrej nálade, žiadny strach nehrozí. Navyše Vás počas degustácie zamestnám prirodzenou diskusiou a hodnotením vína dostatočne na to, aby ste sa nemali priestor sa báť. ?

Na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Rozhodnite sa, či ste ochotní prijímať súbory cookie z našich webových stránok.